بازاریابی در اینستاگرام

اصول بازاریابی در اینستاگرام

وقتی‌که اینستاگرام برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ عرضه شد، مانند هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری بود. پر از عکس‌های سلفی، شخصی، غذا، حیوانات و دیگر عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دیگر موجود بود. پس‌ازآنکه به سال ۲۰۱۹ نزدیک شدیم، اینستاگرام از یک شبکه اجتماعی ساده برای اشتراک‌گذاری عکس به یک کانال بازاریابی تبدیل شد. بازاریابی در اینستاگرام و کسب درآمد از آن در این زمان بود که به‌صورت حرفه‌ای شکل گرفت.

اگر فقط به قابلیت هایی که اینستاگرام در این سال‌های اخیر اضافه کرده است،  دقت کنید چیزهایی زیادی خواهید فهمید. ابزارهایی را برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام و مشاغل اضافه کرده است که استفاده از آنها نیز بسیار ساده است. همین قابلیت اینسایت و بیزینس پروفایل اینستاگرام بهترین قابلیتی است که این شبکه‌ی اجتماعی محبوب برای ما فراهم کرده است. تجزیه تحلیل‌هایی را در اختیار ما قرار می‌دهد که باعث می‌شود کسب و کار خود را رشد دهیم و فروش در اینستاگرام را شروع کنیم.

تفاوتی ندارد پیج آموزشی، فروشگاهی و یا یک رسانه عمومی دارید. به‌هرحال رشد در اینستاگرام هزینه دارد. به‌عنوان‌مثال برخی اقدام به خرید فالوور اینستاگرام می‌کنند. برخی نیز تبلیغات می‌کنند. اما اگر می‌خواهید که درست و اصولی پیش بروید باید مخاطبین خود را به‌درستی بشناسید. باید تشخیص دهید مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند. همچنین باید تشخیص دهید که چه نوع محتوایی بیشتر اثر و بازدید را خواهد داشت. همچنین باید بدانید که چگونه استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود را بچینید و از قابلیت‌هایی که در اختیار شما قرار داده است به‌درستی استفاده کنید.

در چندین بخش قرار است به شما بگوییم که چگونه کسب و کار خود را در اینستاگرام رشد دهید. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

چگونگی تدوین استراتژی بازاریابی از طریق اینستاگرام

نحوه ایجاد یک پیج جذاب

چگونگی تبلیغات مؤثر در اینستاگرام

چگونگی تحلیل و آنالیز آمارهای اینستاگرام

نکات مهم برای استفاده از استوری برای رشد کسب و کار

و کلی موارد دیگر!

اما قبل از آن بهتر است که اهمیت بازاریایی را در اینستاگرام بدانیم و متوجه شویم که چقدر اهمیت دارد.

اهمیت بازاریابی در اینستاگرام

شاید همه‌ی ما و هرکس که از اینستاگرام استفاده می‌کند به خوبی می‌داند این شبکه‌ی اجتماعی برای چه راه‌اندازی شده است. اشتراک‌گذاری عکس، فیلم و فعالیت‌های روزانه هدف اصلی اینستاگرام است. برای ایجاد رابطه و پیدا کردن دوستان جدید نیز بسیار عالی است. اما در این بین یک کانال بازاریابی باورنکردنی نیز برای ماست. اما چرا و چگونه؟

اهمیت بازاریابی در اینستاگرام
کسب درآمد بیشتر یکی از مهمترین دلایل اهمیت بازاریابی در اینستاگرام است

یک دلیل واضح آن قابلیت اشتراک‌گذاری عکس و فیلم است. همان‌طور که می‌دانید در چشم بودن و استفاده از ویژگی‌های بصری برای هر کسب‌وکاری رشد را به همراه دارد. اینستاگرام این فرصت نمایش و استفاده از قابلیت دیداری را برای بیزینس ها در نظر گرفته است تا بتوانند محصولات خود را به‌راحتی در معرض نمایش قرار دهند. میلیون‌ها کسب و کار نیز آموخته‌اند حضور در اینستاگرام باعث رشد و افزایش فروش آنها به‌صورت تضمینی خواهد شد.

آمارها نشان می‌دهد که کاربران اینستاگرام از دیگر شبکه‌های اجتماعی بیشتر است. همچنین استفاده از اینستاگرام نیز از استفاده نرمال شبکه‌های اجتماعی بالاتر است. اما به‌هرحال تعامل در اینستاگرام نیز در حال کاهش است. اما اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم، از توییتر، فیس‌بوک، لیندکین و… از تعامل بالاتری برخوردار است.

نکته‌ی حائز اهمیت این است که کاربران اینستاگرام، سادگی را بیشتر دوست دارند. آمارهای دیگر نشان می‌دهد که بیشترین خریداران آنلاین نیز در اینستاگرام حضور دارند. طبق آمارها ۷۲ درصد کاربران پس از دیدن چیزی تصمیم به خرید می‌گیرند. محبوب‌ترین دسته‌بندی کالایی نیز عبارت‌اند از: لوازم‌آرایش، لباس، جواهرات، کیف و کفش.

این طرز رفتار کاربران باعث می‌شود تا آنها مخاطبین کامل و خریداران سریع باشند که هرآن تصمیم به خرید می‌گیرند. ازاین‌رو مخاطبین اینستاگرام، نرخ تبدیل به مشتری بالایی دارند.

یکی دیگر از دلایل که بازاریابی از طریق اینستاگرام اهمیت دارد و در بخش قبل اضافه کردیم، قابلیت‌های آن است. همان‌طور که گفتیم در سال‌های اخیر قابلیت‌های زیادی به این شبکه‌ی اجتماعی اضافه‌شده است. قطعاً در آینده نیز باید شاهد قابلیت‌های بیشتر و جدیدتری نیز باشیم. قابلیت‌هایی که برای فروشگاه‌های اینترنتی بسیار مهم خواهد بود و نسل جدیدی را در خرید آنلاین آغاز خواهد کرد.

همه‌ی این‌ها دلیل نمی‌شود که اگر شما محصولی را برای فروش ندارید، اینستاگرام برای شما مناسب نیست. این شبکه‌ی اجتماعی علاوه بر مکانی مناسب برای فروش، مکان مناسبی برای برند سازی و ارتباط سازی برای پیدا کردن مشتریان بالقوه است.

ازاین‌رو اگر بخواهید راهبُرد اینستاگرام مارکتینگ خود را بچینید و درست فعالیت کنید، باید الگوریتم‌های آن را نیز بشناسید. در بخش بعدی به الگوریتم‌های اینستاگرام خواهیم پرداخت.

آشنایی با الگوریتم های اینستاگرام

هنگامی‌که اینستاگرام در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت الگوریتم جدیدی را برای نمایش پست‌ها نشان دهد، کاربران علاقه‌ی زیادی به آنها نشان ندادند. زیرا در آن زمان نرخ تعامل چیزی کامل ناشناس بود. به همین دلیل اکثر کاربران اینستاگرام اعتراضات خود را به پشتیبانی ارسال کردند. اما آنها گفتند که صبور باشید تا تمام مشکلات رفع شود. بااینکه هنوز هم مشکلات و باگ‌هایی را در اینستاگرام می‌بینیم، اما نرخ تعامل چیز خوبی بود اینستاگرام آن را اضافه کرد.

اما چرا اینستاگرام از الگوریتم زمان به الگوریتم تعامل نقل مکان کرد؟

الگوریتم های اینستاگرام و تثیر آن بر بازاریابی
الگوریتم های اینستاگرام، میتواند باعث رشد پیج ما شود و بالعکس

الگوریتم تعامل جوری تنظیم شده است که افراد بر اساس علاقه به مطالبی که دارند، محتوا برای آنها نمایش داده شود. اما این الگوریتم همان‌طور که گفتیم اثرات مضرری نیز به همراه خود داشت.

این الگوریتم باعث درگیری فکری زیادی برای کسانی می‌شود که کار تولید محتوا انجام می‌دهند. زیرا دغدغه‌ی آنها این خواهد بود که افراد تایم طولانی‌تری را در پست آنها صرف کند و همچنین کاری کنند واکنش‌ها به پست بیشتر باشد. ازاین‌رو گاهی اوقات کیفیت محتوا نیز کاهش پیدا می‌کند.

اما از آنجایی که این الگوریتم همواره در حال به‌روزرسانی برای بهتر شدن است، پی بردن به‌کار آن نیز سخت است. منظور این است که سخت است متوجه شوید تا چگونه پست‌های خود را بهینه‌سازی کنید تا بیشترین نرخ تعامل را داشته باشید.

اما هیچ‌چیز غیرممکنی وجود ندارد. تنها غیرممکن است که غیرممکن است!

سال پیش اینستاگرام نحوه‌ی کار الگوریتم خود را برای عملکرد پست‌ها با توجه به الگوریتم منتشر کرد. در ادامه با توجه به اهمیت هرکدام از آنها را نوشته‌ایم که به آن توجه نمایید.

۱٫ علاقه

این بخش نشان می‌دهد که شما تا چه حد به یک پست اهمیت می‌دهید.

اکسپلور اینستاگرام
اکسپلورر اینستاگرام با توجه به علایق شما چیده می شود

یعنی با توجه به رفتار شما به یک پست تصمیم می‌گیرد چه پست‌هایی را در دفعات بعد به شما نمایش دهد. این رفتار با توجه به عملکردهای شما صورت می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال اکسپلورر هر کس با دیگری تفاوت دارد. مثلاً پست‌های فوتبالی زیاد دنبال کنید، در اکسپلورر شما بیشتر پست فوتبال نمایش داده می‌شود. اگر کاربران پست‌های هم موضوع با شمارا زیاد ببینند، شما نیز در اکسپلورر آنها خواهید رفت.

علاقه شما هر چیزی که باشد، اینستاگرام آن را بیشتر به شما نمایش خواهد داد. در صفحه home نیز به همین صورت خواهد بود. زیرا حدس می‌زند شما این محتوا را بیشتر از محتوای دیگری دوست دارید.

۲٫ زمانبندی

الگوریتم زمانبندی اینستاگرام
زمانبندی پست اینستاگرام در بهتر دیده شدن شما تاثیر میگذارد

زمان‌بندی نشان می‌دهد که پست‌های جدید زودتر به کاربران نمایش داده می‌شود. شما زیاد نباید امیدوار باشید که پست‌های چند سال پیش و چند ماه پیش شما در time line افراد یا همان صفحه‌ی home نمایش داده شود. اینستاگرام نیز به شما قول می‌دهد که پست‌های قدیمی را نمایش ندهد.

اما با توجه به اینکه الگوریتم زمان هیچ‌گاه برنخواهد گشت، اینستاگرام نیز به زمان اهمیتی نمی‌دهد. اما یک مورد کلیدی اینجا وجود دارد. زمان ارسال پست مهم است. به‌عنوان‌مثال بازدید پستی که ۸ صبح ارسال می‌شود با پستی که ۲ بعدازظهر ارسال می‌شود، کاملاً تفاوت دارد.

موضوع دیگر این است که شما باید در زمانی پست‌های خود را قرار دهید که فالوور های شما در آن زمان آنلاین هستند. به‌عنوان‌مثال ۹۰ درصد مخاطبین شما ساعت ۲۱ در اینستاگرام هستند شما نباید ساعت ۱۰ صبح پست قرار دهید.

۳٫ روابط

اینستاگرام با توجه به همین نرخ تعامل پست‌های home page شمارا ترتیب بندی و دسته‌بندی می‌کند. شاید دقت کرده‌اید که کسی که بیشترین ارتباط و کامنت را برای او دارید، تا پست و استوری می‌گذارد شما متوجه می‌شوید. این الگوریتم متوجه این خواهد شد که ما چه چیزی را دوست داریم یا نداریم. اگر شما برای پیجی بیشترین لایک یا کامنتی را گذاشته باشید همواره به شما نمایش داده خواهد شد. بالعکس این موضوع نیز وجود دارد.

این یک فرصت عالی برای مشاغل و فروشگاه‌های اینستاگرامی است. فقط کافی است شما پست خود را بهینه کنید. یعنی کاری کنید کاربران برای شما کامنت بگذارند و شمارا لایک کنند. درنتیجه همواره در صفحه home آنها زودتر از بقیه نمایش داده می‌شوید. کامنت جواب دادن نیز باعث می‌شود تا این ارتباط شکل بگیرد و اینستاگرام متوجه شود که این شخص از پیج شما خوشش می‌آید.

سایر عوامل که الگوریتم‌های اینستاگرام را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:

۴٫ سیگنال

اگر شما هنگامی‌که اینستاگرام را باز می‌کنید و هنگام دیدن پست‌ها، مرتباً اسکرول کنید و پایین بیاید یک سیگنالی را به اینستاگرام می‌دهید. آن‌هم این است که این پست‌ها مناسب نبوده است و به همین دلیل پست‌های پربازدید پیج های دیگر را به شما نمایش می‌دهد.

۵٫ فالوینگ

اگر شما اینستاگرام را خیلی کم باز کنید و کمتر از آن استفاده کنید، پست‌های خیلی قدیمی‌تر به شما نمایش داده می‌شود. اگر فالوینگ های زیادی نیز داشته باشید، ممکن است بسیاری از پست‌ها را نیز از دست دهید.

۶٫ مقدار استفاده

هرچقدر بیشتر از اینستاگرام استفاده کنید، اینستاگرام نیز به شما پست‌های بیشتری را نمایش می‌دهد. اما اگر زمان کمی را در روز یا هفته صرف اینستاگرام کنید، پست‌هایی را مشاهده خواهید کرد که بیشترین نرخ تعامل را داشته‌اند.

تعیین هدف

اهداف بازاریابی در اینستاگرام
اهداف بازاریابی در اینستاگرام باید به صورت اصولی انتخاب شود

حالا که ما الگوریتم‌های اینستاگرام شناختیم، نوبت به تعیین اهداف بازاریابی در اینستاگرام می‌رسد.

اما مهم‌تر از تعیین هدف این است که شما موفقیت خود را در اینستاگرام چه می‌بینید.

آیا برای افزایش فروش در اینستاگرام فعالیت می‌کنید؟ آیا برای معروفیت بیشتر فعالیت می‌کنید؟ آیا برای اینکه برند سازی مناسب داشته باشید به سمت اینستاگرام مارکتینگ آمده‌اید؟

آیا از اینستاگرام برای آموزش دادن به مخاطبین استفاده می‌کنید؟ آیا برای اعتمادسازی افراد به برند خود از آن استفاده می‌کنید؟

همه‌ی موفقیت‌هایی که قرار است در اینستاگرام به‌دست بیاورید، همگی بستگی به اختیارات شما و زمانی که صرف می‌کنید دارد. این را فراموش نکنید که هدف‌هایی را که تعیین خواهید کرد به‌شدت بر موفقیت و آنالیز آن تأثیر خواهد گذاشت (چیزی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت).

به‌عنوان‌مثال اگر هدف شما برای افزایش فالوور هدفمند است. پس باید روی معیارهای لایک، کامنت و اشتراک‌گذاری پست‌ها تمرکز کنید.

اگر در تعیین اهداف خود مشکلی دارد، پاسخ به پرسش‌های زیر می‌تواند شمارا در این راه کمک کند:

 1. چرا از اینستاگرام استفاده می‌کنید؟
 2. اینستاگرام چگونه می‌تواند و در چه بخشی می‌تواند به شما کمک کند؟
 3. چقدر زمان و بودجه می‌توانید به اینستاگرام اختصاص دهید؟
 4. تفاوتی که اینستاگرام با سایر پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی دارد در چیست؟

پیدا کردن مخاطب هدف

تاثیر پرسونا در اینستاگرام مارکتینگ
پرسونای مخاطب، میتواند هدف شما را در اینستاگرام مارکتینگ مشخص کند

وقتی‌که دلیل استفاده از اینستاگرام را پیدا کردید، نوبت به این می‌رسد که جامعه‌ی هدف خود را پیدا کنید.

اگر پرسونای مخاطبین خود را دارید و یا اینکه درک درستی را مخاطب هدف دارید، نوبت به پیاده‌سازی آن است.

مخاطبین هدف من از چه هشتگ هایی استفاده می‌کنند؟ بیشتر در کدام پیج ها حضور دارند؟ پاسخ به این سؤالات بهترین راه‌حل برای این است که مخاطبین هدف خود را پیدا کنید.

مورد بعدی، تحقیق درباره‌ی رقبا است. به پیج رقبای خود بروید و روی فالوور های آنها کلیک کنید. حالا لیست کاملی از افرادی که آنها را فالو می‌کنند دارید. (به‌هیچ‌وجه از این موضوع به‌سادگی عبور نکنید).

همچنین از این راهبُرد می‌توانید، هشتگ هایی که رقبای شما استفاده می‌کنند را پیدا کنید. هشتگ در اینستاگرام هنوز هم یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مخاطب هدفمند و طبیعی است.

هنگام پیدا کردن هشتگ ها، سعی کنید ریز و درشت آنها را از هم جدا کرده و پیدا کنید.

آنالیز پیج

بعد از بررسی اهداف و پیدا کردن مخاطبین هدف خود، نوبت به این می‌رسد تا پیج خود را برای بهبود آنها آنالیز کنید.

با این کار شما شروع به بررسی و آنالیز هر آنچه کرده‌اید می‌پردازید. سپس تصمیم خواهید گرفت که آیا روش‌های قبل توانسته است که نیازها و اهداف من را تعیین کند یا خیر.

اگر برای اولین بار است که بازاریابی اینستاگرام را شروع کرده‌اید، آنالیز پیج یکی از رفتارهای خوب است. زیرا باعث می‌شود تا متوجه شوید در مسیر درست قرار گرفته‌اید یا خیر.

تمام آنچه در پیج شما وجود دارد باید جذاب باشد. منظور از جذاب بودن این است که برند شمارا  معرفی کند و در مسیر درست تنظیم‌شده است. هشتگ ها، عکس پروفایل، پست‌ها و موارد دیگر ازجمله موارد مهم است.

حتی کسانی را که فالو می‌کنید باید ارزشمند باشند. آیا کسانی که فالو کرده‌اید تأثیری در کسب‌وکار شما دارند؟ آیا همسو با شما هستند؟ یا تصادفی آنها را دنبال کرده‌اید؟

اهداف خود را هنگام آنالیز پیج در نظر داشته باشید. زیرا هر تصمیمی که می‌گیرید باید شمارا به آن اهداف نزدیک‌تر کند.

پس‌ازآنکه آنالیز پیج تمام شد باید:

 1. اهداف بیزینس خود را تعیین کنید.
 2. درک درستی از برند شما نمایش داده شود.
 3. کیفیت محتوای خود را بهتر و زیباتر کنید.
 4. نرخ تعامل اینستاگرام خودتان را آنالیز کنید.
 5. استراتژی هشتگ گذاری خود را اصلاح کنید.

بیزینسی کردن پیج اینستاگرام

چرا به  بیزینس پیج، پروفایل خود را تغییر دهم؟

تا سال ۲۰۱۷ این مورد چندان جدی نبود. اما در چند وقت اخیر امکانات خوبی اضافه‌شده است. امکاناتی همچون قرار دادن لینک در استوری، پست‌های فروشگاهی و حتی ارسال پست‌های اتوماتیک!

واقعیت این است که اگر دوست دارید به‌صورت حرفه کار کنید، باید به سمت بیزینسی کردن پیج مهاجرت کند. درست است که برخی قابلیت‌ها برای ما تحریم است. اما امکاناتی هم برای فراهم‌شده است که فوق‌العاده است. ازاین‌رو همین امروز پیج خود را بیزینسی کنید و به دنیای جدید کسب و کار آنلاین سلام کنید. نحوه‌ی بیزینسی کردن پیج اینستاگرام هم در ویدیو زیر برای شما به نمایش گذاشتیم که می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید.

بهینه سازی پروفایل

پس‌ازآن که پیج خود را بیزینسی کردید، نوبت به این می‌رسد که درباره پروفایل پیج خود کمی فکر کنید.

همان‌طور که می‌دانید، پروفایل اینستاگرام شما، نشان‌گر برند شماست. به همین دلیل همه‌ی کسب و کارها در ابتدای امر، برنامه‌ریزی اساسی برای پروفایل خود می‌کنند.

هنگامی‌که شخصی به پیج شما سر می‌زند، فقط چند ثانیه فرصت دارید تا او را تبدیل به فالوور کنید. این افراد اغلب با یک بررسی سریع و دیدن پست‌های شما از دور تصمیم می‌گیرند.

به همین دلیل بسیار مهم است تا ظاهر پیج و پروفایل خود را اصلاح کنید. این یکی از بهترین راه‌های جذب فالوور واقعی اینستاگرام است.

حال باید چه کنیم تا بازدید پیج خود را بالا ببریم؟ در چند مرحله به شما آموزش خواهم داد.

زیبایی شناسی پروفایل در بازایابی اینستاگرام

یکی از سخت‌ترین کارها این است که چگونه پست‌های خود را به‌درستی در کنار هم قرار دهید. این‌که بتوانید پست‌هایی مرتبط همراه با رنگ‌بندی مناسب داشته باشید، یکی از اصول مهم است.

قبل از ارسال پست به یک قدم به عقب برگردید. پست‌های شما چگونه باید در کنار هم قرار گیرند؟ به ۲ نکته‌ی زیر توجه کنید.

۱٫ تم رنگی

تم رنگی یکی از موضوعات مهم برای زیبایی پیج است. بسیار مهم است که یک تم رنگی مخصوص برای پست‌های خود داشته باشید. سپس هنگام یکپارچه‌شده آنها در پروفایل، یک زیبایی بصری به همراه داشته باشند.

این تم رنگی می‌تواند گرم و دنج، تاریک و خنک یا یک پروفایل رنگارنگ و روشن باشد. دیگر این موضوع به سلیقه و شخصیت برند شما بر خواهد گشت. می‌توانید برای انتخاب رنگ از رنگ‌بندی سازمانی یا لوگوی خودتان استفاده کنید.

۲٫ کیفیت بالای محتوا و تصاویر

اینستاگرام یک رسانه‌ی تصویری است. به همین دلیل اگر شما بخواهید بازاریابی درست در اینستاگرام داشته باشید، باید محتوای شما کیفیت داشته باشد.

این کیفیت هم ازنظر گرافیک و هم ازنظر مطلبی که ارائه می‌دهد باشد. ازاین‌رو بسیار مهم است که عکس‌ها و فیلم‌هایی که قرار می‌دهید در بالاترین سطح کیفیت باشند. شما در خانه‌ای که کثیف باشد غذا می‌خورید یا خانه‌ای که تمیز باشد؟

محتوا و تصاویر بی‌کیفیت نیز برای مخاطب همین است. زیرا محتوا غذایی است که به فالوور های خود می‌دهید. اگر بی‌کیفیت باشد شمارا ترک خواهند کرد. همچنین در صفحه‌ی پروفایل شما نیز صحنه زیبایی وجود نخواهد داشت.

معرفی برند در هایلات ها

ما در بخش بعدی بازاریابی از طریق اینستاگرام، به استوری ها خواهیم رسید. در آن قسمت فرصت نخواهد بود که درباره اهمیت هایلایت ها در اینستاگرام مارکتینگ صحبت کنیم. ازاین‌رو در این بخش قصد داریم درباره اهمیت این موضوع صحبت کنیم و به شما بگوییم بهترین راهبُرد برای استوری در چیست.

شما با استفاده از هایلایت ها  می‌توانید، یک پیش‌زمینه از صفحه‌ی اینستاگرام خود به فالوور ها بدهید. هایلایت روشی خلاقانه برای نمایش محصولات به‌قصد فروش هستند. ازاین‌رو یکی از مسائل مهم در instagram marketing است.

بهترین استراتژِ برای قسمت هایلایت ها دسته بندی است. شما بهتر است هر استوری خود را در دسته بندی مجزایی قرار دهید. با این کار مخاطب راحت‌تر می‌توانید به محتوایی که قصد دارد آن را پیدا کنید، دسترسی پیدا کند.

در هایلایت رضایت مشتریان، ارسال سفارشات، سؤالات متداول و… را دسته بندی کنید. سپس هر استوری شما که مربوط به هر کدام از آنها بود را در دسته بندی هایلات خود قرار دهید.

در مجموع، استفاده از هایلایت کردن استوری اینستاگرام یک روش عالی برای جذب فالوورهای جدید شماست. با استفاده از highlight، می‌توانید به سرعت کارهایتان را نشان دهد، کاری که ارائه می‌دهید و اینکه چرا کسی باید شما را follow کند.

بیوگرافی جذاب

بیو اینستاگرام، یکی از کم استفاده ترین بخش‌های پیج شماست. اما بسیار مهم است. زیرا توصیف کاملی از فعالیت‌های شماست. همچنین باید در چند جمله به دیگران بگویید که چرا باید شمارا فالو کنند. پس این کار کمی دشوار است.

در این بخش قرار است به شما با ۶ نکته بگوییم چگونه بیو مناسب بنویسید:

۱٫ قسمت name

منظور ما در این قسمت ایدی یا نام کاربری شما نیست. قسمت name است. به همین دلیل اولین قدم برای داشتن بیو خوب در اینستاگرام این است که مطمئن شوید نام شما درست بهینه‌شده است.

مخاطبین از طریق نام یا نام شرکتتان شمارا فالو می‌کنند. افراد باید بدانند پروفایلی که موجود است یک اکانت رسمی یا تقلبی است.

شاید مواردی که بالاتر عرض کردم، پیش پا افتاده باشد. اما درواقع یک دلیل مهم وجود دارد. نام و نام کاربری شما تنها بخش‌هایی هستند که افراد می‌توانند در نتایج جستجو آنها را پیدا کنند.

پس بسیار مهم است در قسمت name کلمه کلیدی کسب‌وکار خودتان را وارد کنید. باید جستجو کنید که افراد اگر بخواهند شمارا پیدا کنند چه کلماتی را سرچ می‌کنند. سپس دقیقاً آنها را در bio پیج خود قرار دهید.

۲٫ نام کاربری و هشتگ ها در بیو

به لطف آپدیت سال ۲۰۱۸ شما می‌توانید هشتگ ها و ایدی های قابل کلیک در بیو پیج خود قرار دهید.

هنگامی‌که از @ یا # در به یو خود استفاده کنید، باعث می‌شود افراد با کلیک بر روی آنها به یک هشتگ یا یک پروفایل دیگر هدایت شوند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید از هشتگ های متفرقه در این قسمت استفاده کنید. باید از هشتگ هایی که مربوط به نام برند و یا مواردی که مستقیماً به شما مربوط است استفاده کنید.

نکته‌ی مهم: هشتگ های بیو هیچ تاثیری در بالا رفتن فالوور های شما ندارد. ازاین‌رو بهترین کار این است که از این قسمت فقط برای هشتگ برند خود استفاده کنید. زیرا مهم است که در بیو خود مطالب مهم و کاربردی را درج کنید تا فالوور های شما نیز افزایش پیدا کند.

۳٫ مهارت ها

یک بیو خوب به‌طور کاملاً دقیق توضیح می‌دهد که کسب و کار شما چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد. بنابراین اگر دوست دارید به خاطر مهارت‌ها و حرفه‌ی خاصی از بقیه متمایز باشید، باید تمام جزییات مهم را در بیو خود بنویسید.

به این فکر کنید که چه چیزی دارید که شمارا از رقبا متمایز کند؟ چرا مردم باید شمارا فالو کنند؟ چه تجربه‌ها و مهارت‌هایی دارید که برای مخاطب حائز اهمیت است؟

قرار دادن این موارد به مقدمه‌ای برای بازدیدکنندگان منجر خواهد شد. از همه مهم‌تر با یک بیو خوب آنها راحت‌تر خواهند تصمیم گرفت که شمارا فالو کنند یا خیر.

۴٫ کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در بیو اینستاگرام باعث بهبود رتبه شما در نتایج جستجو می‌شود. به‌عنوان مثال اگر کسی سرچ کند خرید لباس، شما اگر بیو بهینه‌شده داشته باشید، راحت‌تر شمارا پیدا خواهد کرد و در نتایج اولیه سرچ قرار خواهید گرفت. درنتیجه مخاطبین کاملاً هدفمند و مرتبط با خود جذب خواهید کرد.

اگر از اینستاگرام برای کسب‌وکار و حتی کسب درآمد استفاده می‌کنید، یک نکته بسیار مهم است. شما باید زمان مناسبی را برای بهینه‌سازی بیوگرافی خود بگذارید. درباره مخاطب هدف خود باید بدانید که مشکل آنها چیست؟ چه کلمات کلیدی کمک می‌کند تا آنها به دنبال مشکل خود بگردند؟

استفاده از کلمات کلیدی به مخاطبین خواهد فهماند که شما به درد آنها می‌خورید یا خیر.

۵٫ لینک وب سایت

اینستاگرام مانند شبکه‌های اجتماعی دیگر نیست. زیرا فقط اجازه می‌دهد تا یک لینک قرار دهیم. آن‌هم لینک داخل پروفایل کاربری است.

برای بسیاری از کسب و کارها این لینک مناسب است. زیرا با قرار دادن آن می‌توانند لینک سایت یا وبلاگ خود را قرار داده و مخاطبین نیز به آن وارد شوند. اما برای کمپین های فروش و یا وبینارها یک فقدان محسوب می‌شود.

بسیاری از کسب و کارها به همین دلیل همواره لینک وب‌سایت خود را تغییر می‌دهند. اما یک مشکلی وجود دارد. اگر شما در همه‌ی پست‌های خود لینک موجود در بیو را برای آن پست اشاره کرده باشید، دیگر وجود نخواهد داشت. به همین دلیل مخاطب شما سردرگم خواهد شد.

ازآنجایی‌که اینستاگرام فقط قابلیت یک لینک دارد شما می‌توانید از سایت زی لینک استفاده کنید. با استفاده از این سایت می‌توانید به‌راحتی لینک‌های خود را مدیریت کنید. یعنی یک صفحه ایجاد کنید. سپس لینک‌های خود را در آن صفحه قرار دهید. بعد لینک آن صفحه را در پروفایل خود قرار دهید. با این کار، فالوور یا مخاطب شما با کلیک بر روی لینک داخل بیو به یک صفحه فرود منتقل می‌شود. این صفحه فرود حاوی تعداد زیادی از لینک‌های شماست که کار کاربر را نیز راحت می‌کند.

۶٫ نحوه ی ارتباط

هنگامی‌که شما پروفایل خود را بیزینسی می‌کنید، قابلیت‌های خوبی برای شما ایجاد خواهد شد. شما می‌توانید یک دکمه‌ی تماس برای پروفایل خود ایجاد کنید. این دکمه شامل ایمیل و شماره تماس است.

این ویژگی برای کسب و کارهای اینستاگرام بسیار مهم است. زیرا باعث می‌شود تا کاربران بیرون از فضای اینستاگرام هم بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. اگر هم یک مکان فیزیکی داشته باشید، یک روش عالی برای افزایش فروش شماست.

ایجاد تقویم و استراتژی محتوا

استراتژی تقویم محتوایی
استراتژی تقویم محتوایی باعث عملکرد درست شما در مارکتینگ خواهد شد

اگرچه امروز زیبایی پروفایل مهم است. اما نباید از ساخت محتوای اصولی غافل شویم. اینستاگرام در حال حاضر به ما اجازه ساخت چهار نوع پست عکس، ویدیو، مولتی پست و پست خرید (در ایران تحریم است) را می‌دهد.

در ادامه یک تقسیم‌بندی کوتاهی برای هرکدام آماده کرده‌ایم.

۱٫ پست های عکس

پست‌های عکس همچنان محوب ترین نوع محتوا هستند. به دلیل آنکه ساخت آسان و قابلیت ادیت راحت‌تری دارند.

در حال حاضر شما می‌توانید عکس‌ها را در سه اندازه‌ی افقی، عمودی و مربعی قرار دهید. این قالب‌ها اندازه و نسبت‌های مختلفی دارند.

عکس‌های مربعی باید اندازه‌ی ۱۰۸۰*۱۰۸۰ یا نسبت ابعاد ۱:۱ داشته باشند.

عکس‌های مستطیلی یا عمودی باید ابعاد ۱۳۵۰*۱۰۸۰ داشته باشند.

عکس‌های افقی نیز باید ابعاد ۶۰۸*۱۰۸۰ داشته باشند.

سایزبندی پست های اینستاگرام
سایزبندی پست های اینستاگرام

۲٫ پست های ویدیویی

پست‌های ویدیویی از زمان اجرا یعنی از سال ۲۰۱۳ تا به امروز کاملاً ارتقا یافته‌اند.

قبلاً فقط ۱۵ ثانیه اجازه داشتید. اما امروزه بیشتر از ۱۵ ثانیه و حداقل یک دقیقه اجازه به شما خواهد داد. ازاین‌رو باعث افزایش نرخ تعامل اینستاگرام شما نیز خواهد شد.

برای ساخت ویدیو هم اصلاً لازم نیست از دوربین‌های گران‌قیمت استفاده کنید. با همین دوربین گوشی خود به‌راحتی می‌توانید ویدیوهای جذاب بسازید.

اگرچه پست‌های ویدیویی به‌اندازه عکس‌ها جذاب نیستند، اما بهتر است در برنامه بازاریابی خود آنها را نیز بگنجانید.

علاوه بر این برای انتقال موضوعات طولانی و پیچیده می‌توانید از آنها استفاده کنید. امروزه کسب و کارها برای بازاریابی در اینستاگرام با ویدیو سرمایه گذاری‌های زیادی کرده‌اند.

یک خبر خوب این است که شما می‌توانید با استفاده از پکیج‌های خرید ویو اینستاگرام ما، ویو ویدیوهای خود را صورت کاملاً واقعی افزایش دهید.

۳٫ پست های فروش

بااینکه روش‌های زیادی برای بازاریابی اینستاگرام وجود دارد، اما داشتن پست‌های خرید مستقیم ویژگی قابل‌توجهی است که می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید.

به‌طور خلاصه پست‌های خرید، یک تگ خرید برای هر محصول ایجاد می‌کند. به‌عنوان‌مثال شما عکس یک کفش و یک لباس را قرار می‌دهید. سپس روی لباس لینک مستقیم خرید لباس و روی کفش، لینک مستقیم خرید کفش را درج می‌کنید. با این کار فروش شما نیز آسان‌تر خواهد شد.

هنگامی‌که همچنین پست‌هایی در صفحه فید فالوور های شما نمایش داده می‌شود، کار راحت می‌شود. زیرا آنها کافی است روی عکس ضربه بزنند تا تگ خرید نمایش داده شود. سپس با کلیک روی آن مستقیماً می‌توانند آن را خریداری کند.

برای برندها و پیج های فروشگاهی این یک قابلیت منحصربه‌فرد است. زیرا باعث می‌شود از طریق صفحه home فروش خود را افزایش دهند و کسب درآمدهای بیشتری داشته باشند.

متأسفانه این قابلیت در ایران تحریم است و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

۴٫ مولتی پست

این قابلیت در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. به دلیل آنکه شما می‌توانید حجم زیادی از اطلاعات را در اختیار مخاطبین قرار بدهید بسیار مناسب است. این‌گونه پست‌ها هم برای مردم و هم برای کسب و کارها جذاب‌تر از ۲ نمونه‌ی دیگر است. طبق آمارها نیز نرخ تعامل با این پست‌ها زیاد است.

دلیل آن به دلیل ایجاد خلاقیت در پست‌هاست. شما به‌وسیله‌ی این پست‌ها می‌توانید هم عکس و هم ویدیو در پست‌های خود قرار دهید. ازاین‌رو برای کاربری که آن را تماشا می‌کند، بسیار جذاب‌تر است.

مالتی پست می‌تواند شامل حداکثر ۱۰ پست باشد. ابتدا باید انتخاب کنید که پست شما افقی، عمودی یا مربع باشد. زیرا نمی‌شود اندازه‌های مختلف به را هر پست آن در نظر گرفت.

چگونه از ویدیو برای بازاریابی در اینستاگرام استفاده کنیم؟

همان‌طور که گفته شد هیچ محدودیتی برای محتوای ویدیو وجود ندارد. شما هر محتوایی که مربوط به پیجتان است را می‌توانید قرار دهید. آموزش استفاده از محصولات، معرفی محصولات، رضایت مشتریان و… می‌تواند ایده‌های خوبی برای محتوای ویدیویی باشد. در ادامه شمارا با چند نمونه از ایده‌های خوب ویدیویی آشنایی می‌کنیم.

۱٫ تبلیغ محصولات

همان‌طور که می‌دانید، فیلم می‌تواند پیام‌های زیادی را انتقال دهد. به همین دلیل از اهمیت زیادی برای مشاغل و کسب و کارها برخوردار است.

برای درک موضوع به تفاوت ویدیو و عکس بپردازید. در یک عکس چقدر می‌تواند محصولات خود را معرفی کنید؟ در یک ویدیو ۶۰ ثانیه‌ای چقدر می‌توانید این کار را انجام دهید؟

طبق آماری که hubspot منتشر کرده آیت، ۶۴ درصد افراد پس از دیدن ویدیو اقدام به خرید خواهند کرد. بنابراین شما با نمایش محصولات خود به‌صورت ویدیویی می‌توانید به‌صورت مؤثر تر بازاریابی محصولات خود را در اینستاگرام انجام دهید.

۲٫ اعتماد سازی

پست‌های ویدیویی به‌راحتی می‌تواند پیام شرکت و برند شمارا انتقال دهد. همچنین می‌تواند فالوورهایتان را بافرهنگ شرکت شما آشنا کند. به همین دلیل بهترین راه برای اعتمادسازی است.

به‌عنوان‌مثال پیج foodora_ca که یک سرویس ارسال غذاست، از این روش استفاده می‌کند. این پیج با اشتراک‌گذاری پست‌هایی که می‌داند بازار هدف به‌راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کند، اعتمادسازی مناسبی را انجام می‌دهد.

۳٫ پست آموزشی

آیا موضوعی جذاب سراغ دارید که بتوانید به فالوور ها و مخاطبین هدف خود آموزش دهید؟ مثلاً آموزش استفاده از محصولات آرایشی یا یک دستورالعمل حرفه‌ای؟ حال مهم نیست تمرکز شما چه باشد. نکته‌ی مهم این است که شما بتوانید با توجه به موضوع هدف خود یک آموزش برای مخاطبین خود ارائه دهید.

به‌عنوان‌مثال پیج امین کارسل یک پیج فروش خودرو است. اما آیا فقط آگهی می‌گذاشت موفق بود؟ مسلماً خیر. این پیج با توجه به مخاطب هدفی که داشت شروع به آموزش کرد. به‌عنوان‌مثال تست و بررسی و آپشن های خودروها را توضیح داد. سپس مخاطبین خوبی را در چند ماه توانست جمع کند. می‌توانید از ایده‌ی این پیج نیز استفاده نمایید.

بازاریابی پیج اینستاگرام امین کارسل
یکی از بهترین نمونه های بازاریابی اینستاگرامی، پیج امین کارسل است

نکات مهم برای جذاب کردن پست های ویدیویی

حالا که به‌طور کامل درباره پست‌های ویدیویی توضیح دادیدم، نوبت به جذاب کردن آنها می‌رسد. وقت آن رسیده است که بتوانید پست‌های ویدیویی خود را بهینه کنید. اما به چه شکل؟

۱٫ کاور جذاب

در دنیایی که همواره توجه‌ها کم شده است، باید طوری باشیم که توجه جلب کنیم. مردم حوصله‌ی این را ندارند که ویدیو طولانی شمارا ببینند و بعد متوجه موضوع آن شوند. مهم است که همان ابتدا که کاور برای آنها نمایش داده می‌شود، موضوع را به‌طور جذاب به آنها بفهمانید.

همان‌طور که شما به دنبال عکس‌های زیبا برای تولید محتوا می‌گردید باید یک کاور خوب نیز برای ویدئو های خود داشته باشید. نداشتن کاور مناسب برای ویدیو کل زحمات شمارا به هدر خواهد داد.

هنگام انتخاب عکس کاور به جذاب بودن آن توجه کنید. عکس کاور باید کل ویدیو شمارا در یک نگاه توصیف کند. این توصیف باید به‌صورت کاملاً جذاب و جذب‌کننده باشد. در غیر این صورت شانس دیده شدن شما کم خواهد شد.

۲٫ صدا را فراموش نکن

پست‌های ویدیویی بدون آنکه مخاطب بخواهد، اتوماتیک در home page اجرا می‌شود. به همین دلیل بینندگان ویدیو باید برای شنیدن صدا روی ویدیو ضربه بزنند.

همان‌طور که گفتم، شما باید همان ابتدا توجه را به خود جلب کنید. به همین دلیل خیلی مهم است که حتی بدون صدا هم ویدیو شما جذاب باشد و مخاطب متوجه درون‌مایه‌ی آن تا حدی شود.

به همین دلیل همان‌طور که برای عکس‌ها زمان می‌گذارید باید برای ویدیو و کیفیت محتوای خود نیز زمان بزارید. باید ویدیو جوری باشد که مخاطب اگر صدا هم نداشت، متوجه موضوع فیلم شود. استفاده از زیرنویس می‌تواند روش مناسبی برای این کار باشد.

۳٫ مطالب مهم در ثانیه های اول

به علت اینکه کلی محتوا وجود دارد، مهم است که در ۴-۵ ثانیه اول توجه مخاطب را جذب خود کنیم. شما باید تمرکز خود را همیشه روی ۴-۵ ثانیه اول بگذارید. پس از به دام افتادن کاربر در ویدیو، می‌توانید دیگر با خیال راحت ویدیو خود را شروع کرده و آن را نیز پایان دهیم. پس به این ثانیه‌های طلایی همواره توجه کنید.

بازاریابی از طریق استوری اینستاگرام

بازاریابی از طریق استوری اینستاگرام
بازاریابی از طریق استوری اینستاگرام

در اینجاست که خلاق‌ها همیشه موفق‌ترند.

از زمانی که استوری اینستاگرام در سال ۲۰۱۷ عرضه شد، توانست توجه‌های زیادی را به خود جلب کند. به همین دلیل یکی از بخش‌های مهم و خوبی برای استراتژی instagram marketing تلقی شد. از سال ۲۰۱۸ نیز اگر دقت کرده باشید اکثر تبلیغات اینستاگرام از طریق همین استوری انجام می‌شود. زیرا هم بازدهی بهتری دارد و هم آنکه مخاطب راحت‌تر با آن ارتباط برقرار می‌کند.

خوب دلیل موفقیت و جذابیت استوری در اینستاگرام چیست؟

همه‌ی کسب‌وکارها محتواهایی دارند که نمی‌خواهند همیشه در پیج آنها باقی بماند. به این محتوای زودگذر گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال فعالیت‌های روزمره داخل شرکت، تسلیت، تبریک و… از جمله این موارد است. به همین دلیل بهترین راه این است که در جایی منتشر شوند که همواره در دسترس نباشند (البته تا جایی در دسترس نیست که استوری های خود را هایلایت نکنید).

در این بخش نحوه استفاده از استوری اینستاگرام برای کسب‌وکار به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

زمان بندی مناسب برای استوری گذاشتن

برخلاف پست‌های اینستاگرام ما در استوری جریمه نخواهیم شد. منظور این است که اگر شما پست‌های زیادی را در بازه‌ی زمانی کمی قرار دهید، اینستاگرام شمارا اکشن بلاک می‌کند. اما در استوری به این صورت نیست. دلیل آن‌هم ماهیت استوری است. زیرا به زودی حذف خواهد شد.

زیرا پست و نمایش آن الگوریتم‌های اینستاگرام را درگیر خود می‌کند. بنابراین  سرورهای اینستاگرام را شلوغ خواهد کرد. اما در مقابل استوری این‌طور نیست. این دلیل نمی‌شود که استوری الگوریتم ندارد. منظور این است که الگوریتم‌های استوری اینستاگرام به‌اندازه‌ی پست آن‌قدر پیچیده نیستند.

به‌طور کل فعالیت‌ها و کارهایی که انجام می‌دهید تأثیر زیادی بر استوری و دیده شدن آن ندارد.

با این تفاسیر اگر شما هر ثانیه، هر دقیقه و پشت سر هم استوری قرار دهید، شانس دیده شدن شما کم می‌شود. زیرا بسیاری از فالوور های شما، استوری هایتان را mute می‌کنند.

این بدان معنا نیست که قرار دادن استوری های زیاد بد است. خیر به‌هیچ‌عنوان. شما باید مخاطبین و محتوای خود را بشناسید. شاید واقعاً یک استوری باید طولانی باشد تا مخاطبین محتوا را متوجه شوند. چون همه‌چیز به فالوور های شما بستگی دارد.

برخی از پیج ها می‌توانند در روز بیش از ۱۰ استوری بگذارند. اما برخی از پیج ها نیز در هفته یک عدد بگذارند، کفایت می‌کند.

به‌عنوان‌مثال پیج امین کارسل در روز بیش از ۱۰ استوری قرار می‌دهد. زیرا مخاطب او عشق ماشین است. به همین دلیل برای آنها لذت‌بخش است که هر ثانیه از ماشین‌های روز دنیا باخبر باشند.

درحالی‌که ارسال چند پست در یک روز مفید است. شاید برای پیج شما مفید نباشد.

ایجاد بیش از ۱۰ استوری شاید برای شما مشکل باشد. شاید اصلاً مخاطبین شما کسانی نیستند که از ۱۰ استوری خوششان بیاید. پس بهتر است زمان خود را صرف جای دیگری کنید و به همان چند تا استوری در هفته رضایت دهید.

همچنین اگر مرتباً استوری قرار دهید و یک روز قرار ندهید، مخاطب رضایت خود را از دست می‌دهند. زیرا انتظار ایجاد کرده‌اید. هنگامی‌که انتظار ایجاد می‌کنید در مقابل آن نیز مسئول هستید.

بهترین زمان برای استوری کردن

وقتی  صحبت از منظم بودن درباره‌ی ارسال پست می‌شود، فعال بودن فالوور ها نیز اهمیت دارد. اما این مورد درباره استوری صدق نمی‌کند.

ازآنجایی‌که استوری های اینستاگرام ۲۴ ساعته هستند، شما ۲۴ ساعت زمان دارید تا فالوور هایتان پست شمارا ببینند.

به همین دلیل اگر شما استوری ای را زمانی قرار دهید که مخاطبین شما خواب هستند، هنگامی‌که آنها از خواب بیدار شوند، می‌توانند استوری را مشاهده کنند.

به همین دلیل زیاد نگران زمان مناسب برای استوری گذاشتن نباشید. اما اگر در لحظه تعامل برای شما مهم است. بهتر است ساعتی استوری را قرار دهید که مخاطبین شما در اینستاگرام حضور دارند و فعال هستند.

بهترین زمان برای استوری کردن
بهترین زمان برای استوری کردن در اینستاگرام

چه چیزهایی در  استوری اینستاگرام قرار دهیم؟

همانند پست‌های عادی بهتر است برخورد کنید. اگر یک پیج برای بازاریابی دارید بهتر است مطالب سرگرم‌کننده، آموزشی و تبلیغاتی باشد.

استوری یک بخش آرام در اینستاگرام است که هیچ مشکلی ندارد از تمام ظرفیت‌های خود برای آن استفاده نکنید. پس بهتر است در آن خودمانی‌تر و راحت‌تر باشید.

نکته‌ی جالبی که در استوری وجود دارد، آسان بودن و ابزارهای فراوان آن است. شما در پلتفرم استوری امکانات و ابزارهای زیادی را در اختیار دارید. به همین دلیل با خیال راحت و آسان می‌توانید محتوای خود را تولید کنید به‌طوری‌که سرگرم‌کننده یا تبلیغی باشد.

در همه حال از تجزیه‌وتحلیل آمار اینستاگرام خود غافل نشوید. اگر مشاهده کردید که استوری های شما نیز مخاطب دارد و افراد زیادی آن را تماشا می‌کنند، نشان‌دهنده کیفیت بالای آن است. به همین دلیل الگوریتم کاری می‌کند تا زودتر از استوری های دیگری به بقیه نمایش داده شوید.

بهترین محتوا برای استوری همان چیزی است که می‌دانید مخاطب هدف شما به آن علاقه دارد. هرچه به علاقه‌ی آنها نفوذ کنید، شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

ویژگی های استوری برای اینستاگرام مارکتینگ

وقتی صحبت از بازاریابی از طریق استوری می‌شود، چند ویژگی کلیدی به وجود خواهد آمد. شما با این ویژگی‌های کلیدی می‌توانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

۱٫ لوکیشن و هشتگ

هنگامی‌که اینستاگرام در سال ۲۰۱۷ استوری را معرفی کرد، بیشتر سرگرم‌کننده بود تا مفید.

از آن زمان تا به الآن ویژگی‌های جدیدی نیز اضافه کرده است. به‌عنوان‌مثال استیکر لوکیشین و هشتگ یکی از ویژگی‌های خوب این قابلیت است. حتی شما در قسمت اکسپلورر نیز می‌توانید به‌راحتی به استوری های دیگران دسترسی داشته باشید.

این ویژگی قابلیت خوبی را برای مشاغل ایجاد کرده است. شما در ابتدا می‌توانستید استوری ها را برای فالوور های خود نمایش دهید. اما در آپدیت‌های جدید حتی کسانی که شمارا فالو نکرده‌اند هم می‌توانند استوری های شمارا مشاهده کنند.

به‌عنوان‌مثال شما رستوران رفته‌اید. لوکیشین رستوران را تهران می‌زنید. فردی نیز در قسمت سرچ، تهران را سرچ می‌کند. امکان این‌که شما در قسمت لوکیشن و استوری های آن دیده شوید بسیار زیاد است.

این مورد درباره‌ی هشتگ ها نیز صدق می‌کند. شما هنگامی‌که یک هشتگ در استوری خود قرار می‌دهید، امکان دیده شدن استوری شما در آن هشتگ نیز بالا می‌رود.

۲٫ لینک

این قابلیت که شما می‌توانید به استوری خود لینک اضافه کنید فوق‌العاده است. درواقع تنها جایی که کاربران می‌توانند به‌جز بیو لینک اضافه کنند، استوری است.

شما اگر سایت داشته باشید، بهترین کار این است که صفحه فرود بسازید. سپس برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود از طریق استوری، فالوور های خود را به صفحه فرود هدایت کنید.

۳٫ منشن کردن

اگر شما یک کمپین یا یک مسابقه‌ی اینستاگرام برگزار کرده‌اید، قابلیت منشن کردن فوق‌العاده است. شما با این آپشن می‌توانید کاربران را به پیج های دیگر خود هدایت کنید.

۴٫ نظرسنجی

آیا تابه‌حال از فالوور های خود درباره علایق و چیزهایی که دوست دارند نظرسنجی کرده بودید؟ اگر نه، قابلیت نظرسنجی اینستاگرام بهترین راه برای شماست.

شما با این نظرسنجی می‌توانید تعامل را با پیج و استوری خود بالاتر بوده و از نظرات کاربران خود مطلع شوید. نکته‌ی جالب این است که اینستاگرام برای نظرسنجی امکانات زیادی را در نظر گرفته است. یعنی شما می‌توانید به طریق گوناگون نظرسنجی را انجام دهید.

اگر بخواهید نظرات دیگران درباره محصولات و خدمات خود را بدانید بهترین امکان است. نکته‌ی جالب این است که با این کار می‌توانید در کنار سرگرم کردن فالوور هایتان تحلیل‌های زیادی را نیز به‌دست آورید.

۵٫ سوال

برخلاف استیکر های نظرسنجی که آنها قابلیت انتخاب کمتری داشتند، استیکر سؤال امکان فوق‌العاده است. شما می‌توانید از طریق این باکس یک سؤال پرسیده و نظرات کاربران خود را نیز متوجه شوید. زیرا در آن باکس سؤال می‌توانند پاسخ‌های خود را قرار دهند.

۶٫ گیف

در سال ۲۰۱۷ اینستاگرام با سایت GIPHY همکاری کرد. با این کار توانست کتابخانه‌ای پر از تصاویر گیف زیادی را ایجاد کند که افراد بتوانند از آنها در استوری های خود استفاده کنند.

افزودن گیف نیز بسیار راحت است. فقط به دلیل تحریم بودن ما در ایران، ابتدا باید از برنامه های دور زدن خود استفاده کنید. سپس از قابلیت گیف استفاده کنید.

۷٫ هایلات کردن استوری ها

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، هایلات ها می‌توانند شمارا راحت‌تر معرفی کنند. همچنین از طریق هایلات می‌توانید تعیین کنید که افراد ابتدا چه چیزهایی را ببینند. قابلیتی فوق‌العاده است. حتماً از آن استفاده کنید.

برخلاف استوری ها که بعد از ۲۴ ساعت از بین می‌روند، شما می‌توانید هایلایت ها را برای همیشه نگه‌دارید. شما می‌توانید آنها را دسته‌بندی و گروه‌بندی کنید و تا زمانی که آنها را حذف نکنید، در پروفایل شما باقی بمانند. هایلایت در زیر بیو شما و بالای پست‌های شما نمایش داده می‌شود. هنگامی‌که شخصی روی آن بزند می‌تواند موارد مهم استوری های شمارا مشاهده کند.

۸٫ قرار دادن پست ها در استوری

آیا می دانستید که می توانید پست ها و IGTV خود را در استوری به اشتراک بگذارید.

پست ها یا IGTV هایی که در استوری قرار می دهید، باعث می شود افراد با ضربه زدن به آنوارد پست شوند. با این کار نرخ تعامل و بازدید پست های خود را نیز بالاتر می برید.

استفاده از لایو اینستاگرام برای بازاریابی

درست است که از سال ۲۰۱۷ سلطنت برای استوری است. اما این دلیل نمی‌شود که لایو را نادیده بگیریم. اکثر افراد از گذاشتن لایو می‌ترسند. اما باید بدانید تا ۵۵ درصد نرخ تعامل پیج شمارا بالاتر خواهد برد.

یک قابلیت خوب این است که شما حتماً نباید به‌صورت زنده لایو برگزار کنید. شما می‌توانید ویدئو های از قبل ضبط‌شده را نیز در لایو خود قرار دهید.

واقعیت این است که پخش زنده اهمیت زیادی برای گسترش کسب‌وکار شما دارد. شما اگر اهمیت آنرا بدانید، فروش خود را می‌توانید به مقدار قابل‌توجهی افزایش دهید. که در مقالات بعدی به این موضوع حتماً خواهیم پرداخت.

استفاده از لایو برای بازاریابی در اینستاگرام
استفاده از لایو برای بازاریابی در اینستاگرام را جدی بگیرید

قابلیت IGTV برای کسب و کار ها

igtv با اینکه از تمام امکانات دیرتر رونمایی شد، اما در اینستاگرام غوغایی به پا کرد.

آی جی تی وی در ابتدا به‌عنوان یک پلتفرم جدا از اینستاگرام راه‌اندازی شد. یعنی شما لازم بود از یک برنامه جانبی برای به اشتراک‌گذاری ویدئو هایتان استفاده کنید. اما در آپدیت‌های جدید این مورد کاملاً رفع شد. نکته‌ی جالب این است که به کسب‌وکار اینستاگرامی شما یک کانال مجزا می‌دهد تا بتوانید به‌راحتی محصولات خود را در معرض نمایش قرار دهید. اگر به اکسپلورر اینستاگرام سر بزنید، متوجه می‌شوید که یک بخش جداگانه برای igtv در نظر گرفته‌شده است.

نکته‌ی جالب‌تر دیگر این است که نیازی نیست حتماً بهتر از پست‌های معمولی باشد. کافی است کمی بهتر از استوری ویدئو خود را قرار دهید. از این‌رو نگرانی‌های پست را برای igtv به‌هیچ‌عنوان نداشته باشید.

چه چیزی در igtv پست کنیم؟

همانند استوری اینستاگرام، می‌توانید هر چیزی را در igtv پست کنید.

تاکنون چیزی که ما مشاهده کرده‌ایم این بوده است که کسب و کارهای اینستاگرامی بیشتر برای آموزش، تبلیغ محصولات، ترفندها و دستورالعمل العمل استفاده می‌کنند.

هدف igtv این است که بتواند با یوتیوب به رقابت بپردازد. به همین دلیل بیشتر بلاگر ها و اینفلوئنسر ها نیز از این قابلیت استفاده می‌کنند.

برای یک بیزینس مهم است که بداند چگونه ارزش‌آفرینی کند. شما باید همواره یک ارزشی را یا فروشی یا رایگان در اختیار مخاطب قرار دهید. اینستاگرام نیز دقیقاً همین را می‌خواهد.

اگر در استوری گذاشتن حرفه‌ای هستید، igtv نیز نباید برایتان سخت باشید. محتوایی که در igtv قرار می‌دهید بهتر است با همان لحن استوری باشد. نیازی نیست خیلی رسمی و شیک صحبت کنید. لحنی دوستانه و طبق استوری هایی که قرار می‌دهید، کفایت می‌کند. زیرا کلاً فلسفه igtv با پست‌های دیگر تفاوت دارد. شما باید کاری کنید که مخاطب چند دقیقه از وقت خود را در اختیار شما قرار دهد. اگر بخواهید خیلی سخت و بسیار رسمی و خشک صحبت کنید، مخاطب ویدیو را می بندد و به پست‌های دیگر سر می‌زند.

نکات مهم برای بهتر کردن پست های igtv

ازآنجاکه ویدئوهای igtv ممکن است بسیار طولانی باشد، بهتر است روی آن کمی وقت بگذاریم. این وقت گذاشتن شامل ویدئو گرفتن و ادیت آن می‌باشد. در این بخش قصد داریم به شما نکاتی را بگوییم تا ویدئو خود را بهتر کرده و بازدیدهای بیشتری را دریافت کند.

۱٫ فیلم عمودی بگیرید

اگر قبلاً با فیلم‌های عمودی کار نکرده باشید، ویرایش آن نیز کمی برایتان سخت است. زیرا با ابعاد آن زیاد آشنایی نخواهید داشت.

دلیل این سختی این است که اگر با موبایل ویدئو ضبط نکنید، کار ادیت آن سخت می‌شود. اما اگر با موبایل ویدئو ضبط می‌کنید نسبت ابعاد ۹:۱۶ رعایت می‌شود و به‌راحتی می‌توانید ویدیو خود را igtv آماده کنید. در این بخش درباره ابعاد پست‌های igtv با شما بیشتر صحبت خواهم کرد.

یک خبر خوب دارم. آن‌هم این‌که برای ویرایش ویدئو خود نیاز به ابزارها و برنامه‌ی جانبی گران‌قیمت ندارید. زیرا برنامه‌های زیادی همچون kine master یا viva video می‌تواند به‌راحتی یک ویرایشگر حرفه‌ای برای شما باشد. ترجیحاً نسخه‌ی پرو این دو برنامه را نصب کنید که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

در مقالات بعدی به‌طور کامل درباره چگونگی فیلم‌برداری و ادیت ویدئو برای igtv صحبت خواهیم کرد.

۲٫ igtv خود را همواره تجزیه و تحلیل کنید

ازآنجایی‌که igtv یک قابلیت جدید است سخت است که بگوییم همیشه جواب خواهید گرفت. زیرا در igtv فیلم‌های طولانی قرار می‌گیرد و شاید اکثر فالوور ها و مخاطبین شما از فیلم‌های طولانی خوششان نیاید. به همین دلیل نمی‌شود گفت که همواره از آن پاسخ خوبی دریافت خواهید کرد.

به همین دلیل بسیار مهم است که همواره igtv خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. با این کار به‌راحتی می‌توانید به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.

قبل از تغییر و آپدیت insight اینستاگرام می‌توانستید آمارهای دقیقی را به‌دست آورید. به‌عنوان‌مثال مخاطبین از چه زمان به بعدی ویدئو را بستند یا میانگین دیدن پست چقدر بوده است. تا به این لحظه این قابلیت حذف‌شده است و قابل‌دسترس نیز نخواهد بود. اما می‌توانید نرخ تعامل و واکنش‌هایی را که به پست داشته‌اند را بررسی کنید. به این منظور همواره igtv های خود را آنالیز و بررسی کنید. همچنین از گذاشتن ویدئوهای خیلی طولانی که هیچ ارزشی را به مخاطب منتقل نمی‌کنید، خودداری کنید. (الآن هم این امکان فراهم است اما به دلیل آپدیت‌های شدید این چند وقت اخیر، آمارهای این بخش چندان دقیق نیستند).

اجرای کمپین اینفوئنسر مارکتینک

اینفلئونسر مارکتینگ در حال تبدیل‌شدن به یکی از بهترین روش‌های برند سازی و آگاهی رساندن به مخاطبین است. ازآنجایی‌که اینستاگرام روی نرخ تعامل بسیار تأکید دارد، مهم است که در تبلیغات نیز این مورد رعایت شود. اینفلوئنسر ها همواره نرخ تعامل بالایی دارند.

آیا تابه‌حال اینفلوئنسر مارکتینگ را امتحان کرده‌اید؟ اگرنه نگران نباشید. ما در ادامه قرار است به شما همه‌چیز را درباره پیدا کردن اینفوئنسر های مرتبط با کسب‌وکار شما و چگونگی اجرای پست‌های تبلیغاتی بگوییم. همچنین به استراتژی بازاریابی از طریق اینفلئونسر ها نیز می‌پردازیم.

چرا کسب و کار شما به استراتژی بازاریابی اینفلوئنسری نیاز داد؟

هنگامی‌که نوبت به اینفوئنسر مارکتینگ می‌رسد، اینستاگرام یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای این کار است. زیرا شما به‌راحتی می‌توانید با برندهای تجاری یا اینفلوئنسر های هر حوزه‌ای دسترسی پیدا کنید. در حقیقت بهترین جا برای اقدامات اجتماعی اینستاگرام است. متوسط میزان مشارکت در اینستاگرام ۳٫۲۱% است. درحالی‌که شبکه‌های اجتماعی مشابه دیگر حدوداً ۱٫۵% هستند.

یکی از دلایل مهم برای اینفلئونسر مارکتینگ این است که مشکلات بازاریابی سنتی را برطرف کرده است. ازاین‌رو شما می‌توانید برند خود را از یک منبع معتبر و مورد اعتماد به مخاطبین جدید معرفی کنید.

وقتی یک اینفلوئنسر یا یک تاثیرگذار اجتماعی، کالا و خدمات شمارا از طریق پیج اینستاگرام خود معرفی می‌کند، همانند توصیه معتبر از طریق یک دوست است.

درواقع ۶۷ درصد بازاریابی‌ها از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ انجام می‌شود. انتظار می‌رود که این مقدار در سال‌های آینده افزایش پیدا کند.

هزینه تبلیغات اینفلوئنسر های اینستاگرام چقدر است؟

در این‌که اینفلوئنسر ها برای تبلیغات مفید هستند، شکی نیست. مخصوصاً در اینستاگرام که تنها شبکه اجتماعی پرمخاطب بدون فیلتر در ایران است. اما وقتی صحبت از قیمت می‌شود، فاکتورهای مختلفی به وجود می‌آید.

اما باید این را بدانید که نرخ تبلیغات در اینفوئنسر ها متفاوت است.

طبق آماری که ما از اینفوئنسر های ایرانی به‌دست آوردیم بین ۵۰۰ هزار تومان با ۳۰ میلیون هزینه دریافت خواهند کرد. معمولاً قیمت‌ها بین ۵۰۰ تومان تا ۵ میلیون تومان است.

اما متأسفانه باید بگوییم که این اعداد تقریبی هستند. زیرا نرخ مشخصی تعیین نشده است. به همین دلیل نمی‌توان عددی مطمئن را تعیین کرد. زیرا جدای از تعداد فالوور، عوامل دیگری نیز در قیمت‌گذاری دخیل هستند.

ظهور اینفلوئنسر های کوچک

بااینکه اینفلوئنسر مارکتینگ به لطف اینستاگرام گسترش‌یافته است، اما برای تبلیغات شما نیازی نیست چندین میلیون تومان پول پرداخت کنید.

با روند رو به رشد اینستاگرام، در هر شغل و کسب‌وکاری اینفلئونسر های جدیدی در حال به وجود آمدن هستند. این اینفلئونسر های کوچک هم تأثیر زیادی در برند سازی شما خواهند گذاشت. بر اساس گزارشی که Collectively منتشر کرده است، اینفلوئنسرهای های کوچک رشد ۱۵ تا ۷۵ درصدی را در تا سال ۲۰۲۰ داشته‌اند.

به این اینفلوئنسر های تازه‌وارد میکرو اینفلوئنسر گفته می‌شود. اما به‌طورکلی میکرو اینفلوئنسر به کسی گفته می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی محبوب و شناخته‌شده است. اما این شناخته شدن زیاد نیست. به‌عنوان‌مثال به اینفلوئنسر هایی که بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار فالوور دارند، میکرو اینفلوئنسر گفته می‌شود.

اینفلوئنسر های اینستاگرام به وضعیتی که افراد مشهور رسیده‌اند، دست پیدا کرده‌اند. میکرو اینفلوئنسر ها بیشتر شبیه مصرف‌کنندگان روزانه هستند. به همین دلیل همیشه تمایل دارند قابل اطمینان و قابل‌اعتماد باشند.

به‌عنوان‌مثال امین کارسل با داشتن حدوداً ۲۰ هزار فالوور توانسته است با مشاغل مختلفی ارتباط برقرار کند. دسته‌ای از تبلیغات حوزه‌های آقایان را این پیج انجام می‌دهد. زیرا کسب و کارها باید مخاطبین هدف خود را پیدا کردند. ازاین‌رو باهدف قرار دادن آنها می‌توانند سودهای کلانی را کسب کنند.

چه چیزی باعث بهتر بودن میکرو اینفلوئنسر ها است؟

یکی از مزایای کار با micro influencers این است که تعامل بیشتری را نسب به افراد دیگر دارند. (طبق مطالعات انجام‌شده، بین میزان تعامل و تعداد فالوور ها رابطه منفی وجود دارد).

به همین دلیل با توجه به الگوریتم‌های اینستاگرام که همه‌ی پیج ها را تحت تأثیر قرار داده است، تعداد لایک و کامنت همخوانی چندانی با تعداد فالوور ها ندارد. این موضوع در پیج های بزرگ نیز بیشتر مشهود است.

واقعیت امر این است که اینفلوئنسر هایی که صدها یا میلیون‌ها فالوور دارند، اکثراً کارهای غیرطبیعی انجام می‌دهند. یعنی خود واقعی‌شان نیستند. اگر آنها را باکسانی مقایسه کنید که ۵۰۰۰ یا ۱۵۰۰۰  فالوور دارند، متوجه این موضوع خواهید شد. ازاین‌رو با  این مقایسه متوجه خواهید شد که بهتر است همواره با اینفلوئنسر های کوچک همکاری کنید. زیرا آنها دقیقاً همان مصرف‌کنندگان روزانه‌ای هستند که در بالاتر عرض کردیم.

درواقع کاری که میکرو اینفلوئنسر ها می‌کنند این است که در تبلیغات توصیه می‌کنند. این توصیه دقیقاً مانند توصیه دوستانه برای خرید یک محصول است. درحالی‌که در اینفلوئنسر های بزرگ این موضوع بیشتر جنبه تبلیغات خواهد داشت.

چگونه به درستی اینفلوئنسرهای کسب و کار خود را پیدا کنیم؟

یکی از چالش‌های بزرگ برای کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ، پیدا کردن اینفلوئنسر های مناسب است. اما اگر شما اهداف از پیش تعیین‌شده داشته باشید، کار شما راحت می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر هدف شما نرخ تعامل بالای اینفلوئنسر ها باشد، منطقی است که باکسانی کارکنید که فالوور های کمی دارند. زیرا آنها همواره نرخ تعامل بالایی دارند. اگر می‌خواهید برند سازی کنید و مسائلی همچون میزان بازدید مهم است، اینفلئونسر هایی با فالوور های بالا مفید هستند.

آیا نمی‌دانید که چگونه شروع کنید؟ در این بخش ۴ نکته را برای شما تنظیم کرده‌ایم که بتوانید به‌راحتی این مشکل را حل کنید. آن‌ها عبارت‌اند از:

۱٫ نرخ تعامل آنها را بررسی کنید

هرچه نرخ تعامل یک پیج بالا باشد به این معنی است که فالوور های او به محتوای آن بیشتر توجه می‌کنند. ازاین‌رو تأثیر گذاری بیشتر دارد. به همین دلیل اکثر آژانس‌های تبلیغاتی از نرخ مشارکت برای پیدا کردن بهترین پیج استفاده می‌کنند.

اگر قصد دارید نرخ تعاملی بین ۲ الی ۳ درصد را برای تبلیغ خود داشته باشید، اینفلوئنسر مربوطه نرخ تعامل بین ۶-۴ درصد داشته باشد کفایت می‌کند.

۲٫ کیفیت فالوور ها را بررسی کنید

تا این را فراموش نکرده‌ام بگویم که کسب‌وکار شما باید کاملاً با اینفلوئنسر مرتبط باشد. به‌عنوان‌مثال اگر شما یک برند ورزشی هستید، منطقی است که درجایی تبلیغ کنید که فالوور های آنجا مشابه هدف شما هستند. مثلاً مربیان هر ورزشی مناسب شماست.

هم سو کردن برند شما با یک اینفلوئنسری که مشتریان هدف شما در آنجا حضور دارند، یکی از بهترین راه‌ها برای برند سازی است. این کار روشی حرفه‌ای و خلاقانه برای شناخت بیشتر برند شما است.

۳٫ تعداد فالوور ها را بررسی کنید

همان‌طور که گفتیم، تعداد فالوور مانند گذشته تأثیر چندانی بر موفقیت یک اینفلوئنسر ندارد. مخصوصاً الآن که الگوریتم اینستاگرام، بیشتر تأثیر بد در حساب‌های بزرگتر می‌گذارد.

با افزایش تعداد فالوور ها میزان نرخ تعامل کاهش پیدا می‌کند. ازاین‌رو اینفلوئنسرهایی با تعداد فالوور کمتر، نرخ تعامل بالاتری دارند. درحالی‌که اینفلوئنسر هایی با فالوور های زیاد نرخ تعامل کم و ارتباط با مخاطبین کمتری دارند.

اما این موارد باعث نمی‌شود که بگوییم که اینفلوئنسر های بزرگ بد هستند. اگر شما اینفلوئنسر هایی را پیدا کنید که فالوور های زیادی دارند می‌تواند تأثیر داشته باشد. فقط در صورتی که بدانید آنها مرتبط با کسب و کار شما هستند.

۴٫ بودجه را آنالیز کنید

نکته‌ی دیگری باید در هنگام تبلیغات مدنظر داشته باشید، بودجه‌ی تبلیغات هر اینفلوئنسر است.

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته، اکثر کسب و کارها محصولات خود را به اینفلوئنسرها هدیه می‌دهند. در حقیقت ۷۷ درصد مشاغل به‌جای آنکه هزینه‌های تبلیغات بپردازند، کالا و محصولات خود را به‌عنوان هدیه به اینفلوئنسرها ارسال می‌کنند.

بااین‌حال، همیشه این‌طور نیست. زیرا برخی از influencer ها فقط پول می‌پذیرند و برخی دیگر نیز بر اساس تعداد مخاطبینی که پیج شما آورده شده است، هزینه دریافت می‌کنند.

به هر حال باید با توجه به بودجه‌ای که دارید هزینه کنید. اگر نمی‌خواهید هزینه‌های زیادی کنید، بهتر است تا محصولات خودتان را به آنها هدیه بدهید تا رایگان تبلیغ شمارا انجام دهند. در غیر این صورت باید به فکر هزینه‌ها باشید.

چگونه فالوور های اینستاگرام خود را افزایش دهیم

برای اینکه بتوانیم از صفر و به‌صورت کاملاً طبیعی فالوور جذب کنیم، خیلی سخت است. به همین دلیل ما در ابتدای راه خرید فالوور اینستاگرام را همواره پیشنهاد می‌دهیم. حال شاید برخی نخواهند این کار را انجام دهند. پس چه‌کار کنند؟ آیا غیرممکن است از صفر شروع کنیم؟ خیر هیچ‌چیز غیرممکنی وجود ندارد.

افزایش فالوور های instagram شامل مواردی است که باید آنها را رعایت کنید. اول اینکه شما باید هرروز محتوای باکیفیت تولید کنید. به‌طوری‌که موردتوجه قبول بگیرد و مخاطب آن را بپسندد. همچنین باید محتوایی را تولید کنید که اکثر مخاطبین شما آن را لایک کرده و برای دیگران نیز ارسال کنند. در آخر نیز بهینه‌سازی پروفایل اینستاگرام است تا کاربران روی دکمه‌ی فالو کلیک کنند.

در این بخش ما روی مرحله‌ی استراتژی محتوا برای به‌دست آوردن فالوور هدف تمرکز می‌کنیم.

۱٫ هشتگ های مناسب کسب و کار خود را پیدا کنید

درصورتی‌که از هشتگ های اینستاگرام به‌درستی استفاده کنید، می‌توانید به رشد قابل‌قبول، تعامل بیشتر و جذب فالوور هدفمند دست پیدا کنید.

اما برای اینکه بتوانیددر هشتگ ها موفق باشید، باید درباره‌ی آنها و زمان استفاده از آنها استراتژی مناسب داشته باشید.

برخی از هشتگ ها میلیون‌ها بار استفاده‌شده‌اند. اما این دلیل نمی‌شود که شما به‌سادگی و با افزودن هشتگ های #عشق، #لوکس و.. بتوانید تعداد زیادی لایک و کامنت دریافت کنید.

به‌جای استفاده از هشتگ های خیلی محبوب بهتر است از هشتگ هایی استفاده کنید که در کسب‌وکار شما موجود هستند و جامعه‌ی هدف شما به دنبال آن هستند.

اما چگونه هشتگ گذاری درست کنیم؟ ما در مقاله هشتگ در اینستاگرام به‌طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌شود آن را مطالعه کنید.

۲٫ از استوری اینستاگرام برای افزایش فالوور استفاده کنید

علاوه بر اینکه استوری ها در اکسپلورر نیز نمایش داده می‌شود، می‌توانند در هشتگ ها و موقعیت‌های مکانی نیز دیده شوند.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نوشتیم، بهتر است در استوری های خود موقعیت مکانی و هشتک نیز اضافه کنید.

بااینکه از هشتگ در استوری و موقعیت مکانی کمتر استفاده می‌شود، اما به دلیل اینکه سرچ این موارد درحال افزایش است، شما نیز باید خود را به این موج پیوست دهید.

نحوه اضافه کردن هشتگ به استوری

افزودن هشتگ به استوری بسیار ساده است. فقط کافی است هشتگ را به‌طور عادی تایپ کنید. همچنین می‌توانید از تگ هشتگ در استوری استفاده کنید.

هنگامی‌که مخاطبین اینستاگرام، هشتگی را در اینستاگرام سرچ کنند و آن هشتگ هم محبوبیت کافی داشته باشید، استوری هایی که آن هشتگ را به خود اضافه کرده‌اند را نمایش می‌دهد.

نحوه اضافه کردن لوکیشن به استوری

برای اضافه کردن لوکیشین کافی است روی تگ location کلیک کرده و لوکیشینی که موردنظرتان است را انتخاب کنید.

استوری های اینستاگرام همانند هشتگ ها برای لوکیشن های شهر، مشاغل شخصی و هرجای دیگری کاربرد است. به‌عنوان‌مثال اگر در استوری خود لوکیشن تهران را قرار دهید، استوری شما در موقعیت مکانی تهران نمایش داده خواهد شد.

وقتی‌که استوری شما در لوکیشن ها نمایش داده شود، از اینستاگرام پیامی را دریافت می‌کنید.

فراموش نکنید که استوری شما باید تعامل خوبی داشته باشد تا اینستاگرام آن را در هشتگ ها یا لوکیشن ها نمایش دهد.

چگونه پیج اینستاگرام خود را تحلیل کنیم

حالا که نحوه‌ی افزایش فالوور را متوجه شدیم، وقت آن رسیده است که پیج خود را آنالیز کنیم. زیرا برای بهبود عملکرد خود به آن نیاز داریم. دراین‌باره در مقاله آنالیز اینستاگرام بسیار صحبت کرده‌ایم. قبل از خواندن و شروع این بخش، این مقاله را بهتر است مطالعه کنید.

تحلیل و بررسی پیج اینستاگرام برای شناخت مخاطبین هدف، بهتر کردن محتوا و ارزیابی عملکرد در بازاریابی اینستاگرام مناسب است.. اما تمام اصطلاحاتی که دراین‌باره وجود دارد، سخت اما مهم هستند.

به همین دلیل قصد داریم شمارا با جزییات تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام آشنا کنیم. به شما بگوییم معنی هر عبارت و معیار چیست و از آنها چگونه برای بازاریابی بهتر در اینستاگرام استفاده کنیم.

چرا تحلیل اینستاگرام مهم است؟

تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام فراتر از این است که بدانیم کدام عکس و فیلم یا استوری ما بهترین عملکرد را داشته است. با پیگیری این معیارها و تحلیل‌ها می‌توانید در طولانی‌مدت یک استراتژی محتوایی قوی تولید کنید که به‌صورت کاملاً تضمین‌شده شمارا به نتایج بهتر برساند.

در تجزیه‌وتحلیل مهم است که به عملکرد پست‌های مختلف و همچنین نوع‌های مختلف پست توجه کنیم.

به‌عنوان‌مثال یک فروشگاه اینستاگرامی دارید. باید بدانید آن پست‌هایی که تیتر داشته‌اند، عملکرد بهتری داشتند یا آنهایی که پس‌زمینه مشکی دارند؟ آیا مخاطبین شما عکس‌های طبیعی را بیشتر دوست دارند یا عکس‌هایی که به‌صورت گرافیکی هستند؟

با استفاده از داده‌هایی نظیر نرخ تعامل، لایک و کامنت می‌توانیم تشخیص دهیم که کدام نوع پست ما بهترین عملکرد را داشته است. بنابراین متوجه خواهید شد که بیشتر روی چه مواردی تمرکز کنید تا موفقیت خود را در اینستاگرام تضمین کنید.

با آنالیز می‌توانید تمام پست‌های خود را باهم مقایسه کنید تا متوجه شوید مخاطب کدام‌یک را ترجیح می‌دهد. به‌عنوان‌مثال اگر تشخیص دادید که فالوور هایتان روی ویدئو بیشتر تعامل داشتند تا عکس، پس بهتر است بیشتر روی تولید ویدئو کار کنید. در ادامه نیز تجدیدنظری در عکس‌های خود کنید.

مهم نیست موضوع پیج شما چیست. شما در هر موضوعی که قرار داده داشته باشید، تجزیه‌وتحلیل می‌تواند خواسته‌های فالوورهایتان از شمارا گوشزد کند. محتوای خود را بهتر کنید و درنهایت با بازاریابی INSTAGRAM نتایج بهتری کسب کنید.

نحوه تحلیل از طریق insight

قبل از آنکه به تجزیه‌وتحلیل محتوا بپردازیم، بهتر است اطلاعات جامعی از کاربران خود به‌دست بیاوریم. اطلاعاتی نظیر محل زندگی، سن و ساعات فعالیت آن‌ها در اینستاگرام.

خوشبختانه اینسایت اینستاگرام برای به‌دست آوردن این اطلاعات ما را راحت کرده است. هنگامی‌که شما حساب خود را به بیزینسی تغییر می‌دهید، می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

۱٫ جنسیت و محدوده سنی

اینستاگرام اطلاعات تقریبی را از مخاطبین ما مانند جنسیت و میانگین سنی آنها به ما نمایش می‌دهد. همچنین دامنه‌ی سنی را با توجه به جنسیت به ما می‌گوید.

پس بهتر است در استراتژی محتوایی خودمان از این موارد استفاده کنیم. به‌عنوان‌مثال اگر مخاطبین شما قشر جوان هستند، بهتر است مرتب پست بگذارید تا همواره جلوی پشمان آنها باشید.

۲٫ شهر و کشور ها

همانند جنسیت و میانگین سن، داشتن لوکیشن اکثر مخاطبین ما می‌تواند به بهبود عملکرد ما کمک کند.

اگرچه بخش زیادی از فالوورهایتان در ایران، شهرتان و شهرهای اطرافتان هستند، اما باید برای شهرهای دیگر نیز یک استراتژی محتوایی تنظیم کنید. منظور از شهرهای دیگر، همان شهرهایی است که در اینسایت به شما نمایش می‌دهد.

۳٫ روز ها و ساعت ها

اینسایت اینستاگرام علاوه بر موقعیت مکانی و جنسیت به شما روز و ساعتی که فالوور هایتان فعال هستند را ارائه می‌دهد.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهترین روز و بهترین ساعت هرروز هفته را برای پست گذاشتن انتخاب کنید. فراموش نکنید که این اعداد، ساعت‌ها و روزهای تعامل با پیج شما نیست. بلکه ساعت و روزهایی است که فالوورهای شما در آن زمان بیشتر آنلاین هستند.

نحوه بدست آوردن نرخ تعامل و بازدید پیج

همان‌طور که گفتیم، اینستاگرام معیارها و اصطلاحات مختلفی را در INSIGHT به ما نمایش می‌دهد. حال در این بخش قصد داریم این معیارها را بررسی کنیم. با این اصطلاحات می‌توانید اطلاعات زیاد و جامعی را درباره عملکرد خود به‌دست بیاورید.

همچنین می‌توانید این داده‌ها را بر اساس نوع محتوا (عکس، فیلم، استوری و igtv) مرتب کنید و اطلاعات آن را تحلیل کنید. همچنین بر اساس روز، ماه و سال آن را مرتب کنید.

۱٫ imperssion

ایمپرشن تعداد دفعات مشاهده پست شما است. عددی که این بخش به شما نشان می‌دهد شامل دیدن پست شما از فید، از پروفایل و یا مشاهده مستقیم پست شما از طریق اینستاگرام است.

۲٫ reach

ریچ (reach) همانند ایمپرشن به تعداد کل بازدیدهای محتوای شما مربوط می‌شود. اما با این تفاوت که تعداد منحصربه‌فرد در این نوع محاسبه می‌شود (هر کاربری که محتوای شمارا ببینید یک reach محسوب می‌شود).

۳٫ Engagements

به تعداد نظرات، لایک، سیو و کامنت گفته می‌شود. این را نیز باید توجه داشته باشید که اینستاگرام چند نظر از یک کاربر را جزو نرخ تعامل محاسبه نمی‌کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که کاربران دوست دارند با ارسال چند نظر از یک اکانت، آمار خود را جابه‌جا کنند. شما می‌توانید با خرید کامنت اینستاگرام، اعداد را به‌راحتی جابه‌جا کنید و به اینستاگرام، سیگنال مثبت بفرستید.

۴٫ Engagement Rate

درحالی‌که اینسایت به شما آمار کلی از نرخ تعامل نمی‌دهید، اما به‌هرحال معیار بسیار مهمی برای بازاریابی در instagram است.

به‌طورکلی به واکنش‌هایی که کاربران به پست شما نشان می‌دهند، نرخ تعامل گفته می‌شود. برای محاسبه‌ی نرخ تعامل نیز، تعداد لایک، کامنت را تقسیم‌بر تعداد فالوور ها کنید و سپس ضربدر ۱۰۰ کنید. با این کار درصد نرخ تعامل شما محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال مجموع نظرات و لایک های یک پست شما ۱۲۰۰ عدد است. تعداد فالوور های شما نیز ۱۵۰۰۰ عدد است. ۱۲۰۰ را بر ۱۵۰۰۰ تقسیم کنید و سپس آن را ضربدر ۱۰۰ کنید.

۵٫ Profile Visits & Followers

insight اینستاگرام نیز به شما می‌گوید که پروفایل شما چند بار بازدید شده است. همچنین تعداد نفراتی که در طول چند روز شمارا فالو کرده‌اند چقدر است.

متأسفانه اینستاگرام حاوی داده‌هایی نیست که بتوانیم به‌طور خوب تعداد فالوور هایی که کسب کرده‌ایم را محاسبه کنیم. آخرین اماری که به ما می‌دهد بازه‌ی ۳۰ روزه است. اما محاسبه‌ی دستی این کار هم دشوار نیست. به همین دلیل با یک برنامه بازاریابی دیگر می‌توانید این اعداد و ارقام را محاسبه کنید.

منظور از برنامه‌ی بازاریابی در اینجا، سایت‌ها و برنامه‌هایی هست که در سطح وب وجود دارد. اگر به دنبال یک ابزار قدرتمند برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های اینستاگرام هستید، می‌توانید از سایت‌هایی که در مقاله آنالیز پیج اینستاگرام مطرح کردیم، استفاده کنید.

تفاوت پست های ویدیویی، عکس و مولتی پست

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، شما می‌توانید معیارهای محتوایی خود را بر اساس انواع پست‌ها مرتب کنید. منظور از انواع پست یعنی عکس، فیلم، مولتی پست و یا igtv است. اما به نظر شما آیا این‌ها تفاوتی هم باهم دارند؟

عکس‌ها، فیلم‌ها و مولتی پست در فید ظاهر می‌شود. به همین دلیل نحوه‌ی تعامل کاربران با آنها نیز بسیار متفاوت است. به همین دلیل می‌تواند عملکرد پیج شمارا نیز تحت تاثیر قرار دهد.

به عملکرد خودتان نگاه کنید. هنگامی‌که در صفحه فید خود می‌خواهید بگردید و پست‌ها را مشاهده کنید، خیلی سریع می‌توانید درباره دیدن عکس تصمیم‌گیری کنید. یعنی آن را لایک یا عدم لایک کنید. اما اگر محتوا ویدئو باشد تا آن ویدیو نمایش داده شود، حداقل بخشی از آن را مشاهده خواهید کرد. با دیدن بخشی از آن متوجه می‌شوید که به آن پست علاقه دارید یا خیر و این موضوع درباره مولتی پست نیز صدق می‌کند.

اگر به دنبال روش دقیق‌تری برای آنالیز ویدئوهای اینستاگرام خودتان هستید، می‌توانید از view ها استفاده کنید. به‌طورکلی view در هر شبکه‌ی اجتماعی متفاوت است. اما در اینستاگرام یک ویو پس از ۳ ثانیه محاسبه خواهد شد. حال فرقی نمی‌کند آن فیلم ۳ ثانیه‌ای یا یک gif باشد. اگر کاربر آن را ۳ ثانیه ببیند یک ویو محاسبه می‌شود.

به همین دلیل اگر نمی‌توانید برای آنالیز عملکرد خودتان روی لایک های ویدئو تمرکز کنید، تعداد ویو ها می‌تواند مفید باشد.

همچنین برای آنکه بخواهید، ویو های خود را به‌صورت کاملاً واقعی بالا ببرید، می‌توانید از سرویس‌های خرید ویو اینستاگرام ما استفاده کنید.

نحوه آنالیز درست استوری اینستاگرام

در اکثر بخش‌ها، معیارهای آنالیز عکس، فیلم و استوری های اینستاگرام تقریباً یکسان است. اما در آنها تفاوت‌های کوچکی نیز وجود دارد.

استوری اینستاگرام در مقایسه با پست نیازمند تعامل بیشتری از طرف مخاطبین است. فالوور شما باید استوری شمارا در پروفایل یا بالای صفحه‌ی فید خود ببیند. سپس تصمیم بگیرد که استوری شمارا باز کند و هنگامی‌که باز کرد آن را کامل تماشا کند. او می‌تواند به استوری بعدی برود یا اینکه کلاً از آن خارج شود. همه‌ی این‌ها بستگی به محتوایی است که در story قرار داده‌اید.

در این بخش قرار است هرآنچه مورد نیاز از تجزیه و تحلیل استوری است را بگوییم.

در ادامه آمار و ارقامی که اینسایت استوری به شما می‌دهد را بازگو می‌کنیم.

Taps Forward

taps forward تعداد دفعاتی است که کاربران روی سمت راست استوری زده‌اند تا به استوری های دیگر روند. ازآنجاکه اکثر افراد برای دیدن همه‌ی استوری ضربه‌های سریع می‌زنند، همواره next story، taps backward یا exits نشانه‌های خوبی برای عملکرد شما و تعامل مخاطبین با شماست.

taps Backward

taps backward هنگامی است که کاربر روی سمت چپ استوری می‌زند تا استوری قبلی را مشاهده کند.

هنگامی‌که بیننده روی عقب ضربه می‌زند نشان دهنده این است که محتوای ارزشمندی وجود دارد که باید مجدد تماشا کند. نوع دوم این است که هنگامی‌که او استوری هارا دونه دونه ضربه‌های سنگین می‌زدد تا تمام شوند، یک استوری توجه او را جلب کرده است. به همین دلیل برگشته است تا آن را مشاهده کند. اگر دیدید استوری ای از شما taps backward زیادی دارد، نوع محتوا آن را یکجا یادداشت کنید و در استوری های بعدی خود نیز از آن استفاده کنید.

Next Story & Exits

exits تعداد دفعاتی است که کاربران از به‌طور کامل از استوری شما خارج‌شده‌اند. اما در مقابل next story یعنی تعداد ضربه برای دیدن استوری شخص دیگر است.

این ۲ معیار تقریباً یکسان هستند. زیرا هر ۲ از استوری شما خارج‌شده‌اند. اما هرکدام معنای مختلفی دارند. به‌عنوان‌مثال اگر کسی از استوری شما خارج شود (exited)، یعنی اینکه کاربر برای دیدن ادامه استوری های شما وقت کم دارد. شاید هم لینکی را در استوری خود قرار داده‌اید و روی آن کلیک می‌کند.

next story بیشتر نشان‌دهنده این است که بیننده استوری های شمارا دیده است اما می‌خواهد استوری شخص دیگری را نیز ببند. این آمارها نشان می‌دهد که حجم استوری خود را تعیین کنید. اگر next story و  exited زیادی دارید بهتر است تعداد استوری های خود را کم کنید. مثلاً همیشه ۱۰ استوری می‌گذاشتید، دیگر به ۳ تا ۵ استوری کفایت کنید.

Swipe-Ups

هنگامی‌که شما پیجی بالای ۱۰ هزار فالوور داشته باشید، می‌توانید در استوری خود لینک قرار دهید. ۲ نوع لینک وجود دارد. یک لینک igtv و دیگری لینک سایت است. کار به این‌که به کجا لینک می‌دهید نداریم. هنگامی‌که کاربر صفحه را بالا بکشد و از طریق استوری وارد یک سایت و لینکی که قرار داده‌اید شود، swipe-ups حساب می‌شود. هرچه تعداد این آمار بیشتر باشد یعنی اینکه استوری تعامل بالایی داشته است.

Replies

این بخش مربوط به تعداد پاسخ‌هایی است که به استوری شما داده می‌شود. هنگامی‌که در استوری فیلم یا عکسی را قرار می‌دهید، در بخش پایین یک بخش وجود دارد که فالوورهایتان می‌توانند نظرات خودشان را درباره این استوری بنویسند. این نظرات به‌صورت یک متن در دایرکت به شما نمایش داده می‌شود. این بخش را ریپلای می‌گویند.

kpi مناسب برای برای استراتژی بازاریابی در اینستاگرام

اکنون‌که با تمام بخش‌های آنالیز و بازاریابی در اینستاگرام آشنا شدیم نوبت به این می‌رسد تا شاخص‌ها را نیز بررسی کنیم. kpi به معنای شاخص عملکرد است.

kpi معیاری است که باعث می‌شود به‌طور خاص موفقیت در محتوا یا کمپین تبلیغاتی شمارا اندازه‌گیری کند. همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، kpi هایی که برای پیج خود تعریف می‌کنید به اهداف شما نزدیک خواهد شد. ازاین‌رو می‌توانید موفقیت خود در اینستاگرام مارکتیگ را اندازه‌گیری کنید.

به‌عنوان‌مثال شما یک کمیپین تبلیغاتی راه انداخته‌اید. ممکن است kpi ای که برای موفقیت این کمپین در نظر می‌گیرید تعداد کامنت هایی باشد که از آن دریافت می‌کنید. به‌هرحال هدف شما هرچه باشد kpi روی یک شاخص خاص تمرکز می‌کند و از آن طریق می‌توانید kpi خود را اندازه‌گیری کنید.

اینکه که شاخص عملکرد شما چیست و بهترین kpi چیست همگی بسته به هدف شما دارد. ازاین‌رو در هر مرحله از فعالیت خود در instagram باید این را مدنظر داشته باشید.

بهترین کمپین های بازاریابی اینستاگرام

حالا که با روش‌های جذب فالوور در اینستاگرام آشنا شدیم، نوبت به این می‌رسد که چگونه کمپین‌های بازاریابی خوبی را در اینستاگرام راه‌اندازی کنیم. سپس به نحوه ی عملکرد خود نیز نگاهی بیاندازیم.

۱٫ استراتژی هشتگ اینستاگرام

همان‌طور که در بخش‌های قبیل به آن اشاره کردیم، هشتگ ها یکی از بهترین روش‌های جذب مخاطب هستند. اما به همان اندازه خطرناک هم هستند. اگر شما استراتژی درستی از استفاده از آنها نداشته باشید طبق الگوریتم‌های اینستاگرام، shadowban خواهید شد. یعنی پست‌های شما دیگر به افراد نمایش داده نخواهد شد.

با همه‌ی این مزایا و معایب هشتگ ها نیز هنوز راهی برای جلب‌توجه به مطالب و جذب فالوور برای پیج شما به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو استراتژی هشتگ اینستاگرام باید اولویت اصلی هر کسب‌وکاری در اینستاگرام باشد تا بتواند تعامل‌های بیشتری را به‌دست بیاورد.

باید به هشتگ ها مانند دسته‌بندی نگاه کنید. دوست دارید این پست شما کجا نمایش داده شود؟ به‌عنوان‌مثال اگر فروش لباس دارید منطقی‌ترین حالت این است که از هشتگ هایی استفاده کنید که می‌دانید مخاطبین شما برای خرید لباس آن را سرچ می‌کنند.

این استراتژی را به‌طور کامل در مقاله هشتگ در اینستاگرام  شرح داده‌ایم که حتماً مطالعه کنید.

۲٫ راه اندازی مسابقه

اجرای یک مسابقه هم باعث سرگرمی و هم جلب‌توجه کار شما در اینستاگرام می‌شود.

اگر به دنبال این هستید که مسابقه‌ای را برگزار کنید که تأثیر پذیر باشد، بهتر است از برندهای مطرح و یا اینفلوئنسر ها کمک بگیرید. این کار یکی از بهترین روش های تبلیغ مسابقات اینستاگرامی است که باعث می‌شود افراد زیادی در آن شرکت کنند.

قبل از شروع مسابقه به کسانی که می‌خواهید تبلیغ دهید را شناسایی کنید. سپس در بازه ۳-۵ رو ز مسابقه را برگزار کنید و در این حال نیز تبلیغ برای شرکت در مسابقه را انجام دهید.

در اینجا فرمولی که باعث می‌شود تا مسابقه این عالی برگزار کنید را شرح داده‌ایم:

 1. با اینفلوئنسر ها و برندهای مطرح برای تبلیغات کمک بگیرید. حتماً مخاطب هدف شما نیز در آن پیج ها حضورداشته باشد.
 2. جایزه‌ای را انتخاب کنید که نیاز مخاطب است و شگفت‌انگیز باشد.
 3. اگر می‌خواهید با اینفلوئنسر ها همکاری کنید، سعی کنید که مسابقه را در پیج آنها برگزار کنید.
 4. برای مسابقه قانون مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال برای جایزه گرفتن، این دو پیج را فالو کنید و یا اینکه چند نفر از دوستانتان را در کامنت ها منشن کنید.
 5. مسابقه را طولانی نکنید. بیشتر از ۵ روز زیاد جالب نیست. همچنین ایده آل ترین حالت ممکن بین ۲ تا ۳ روز است.

پس‌ازآنکه مسابقه اینستاگرام به‌پایان رسید و یک نفر برنده شد باید افزایش چشم‌گیری را نیز در فالوور های اینستاگرام خود داشته باشید. اما این بدان معنا نیست که کار شما تمام‌شده است. شما باید به فالوور های جدید خود توجه کنید و به آنها این حس را دهید که عضوی از خانواده پیج شما شده‌اند. در غیر این صورت خیلی سریع آنها را از دست خواهید داد.

۳٫ استفاده از لایو برای فروش و معرفی محصولات

بسیاری از کسب‌وکار برای استفاده از live شک دارند. اینکه بخواهیم به‌صورت زنده با مخاطبین خود صحبت کنیم برای بسیاری از مردم سخت است. ازاین‌رو همواره استوری را به دلیل آنکه از قبل ضبط‌شده است را به لایو ترجیح می‌دهیم.

اما باید قبول کنیم که لایو اینستاگرام برای همه‌ی کسب و کار ها ارزش زیادی دارد. اگر به‌درستی بتوانید از قابلیت لایو استفاده کنید می‌توانید یک کانال باورنکردنی برای جذب فالوور و همچنین بالا رفتن تعامل ایجاد کنید.

اما متأسفانه در بسیاری از کسب‌وکارها به‌جای آنکه مخاطبین را جذب کنند، بیشتر او را با لایو اذیت می‌کنند. زیرا فقط در آن تبلیغات محصولات خود را انجام می‌دهند.

بهترین راهبُرد برای لایو اینستاگرام این است که بهترین محصول خود را انتخاب کنید. هرروز جزییات کوچکی از آن را منتشر کنید. این کار را در چند روز یا جند هفته انجام دهید. این کار مخاطبین شمارا پیگیر خواهد کرد تا بفهمند این محصول چیست.

بعدازآنکه متوجه شدید مخاطبین دیگر خیلی دلشان می‌خواهد بدانند این محصول چیست، در لایو آن را رونمایی کنید. با این کار مخاطبین زیادی در لایو شما حضور پیدا خواهند کرد. حتماً پس از اتمام لایو نیز آن را ذخیره کنید.

نکاتی مهم برای بازاریابی در اینستاگرام

کار ما تقریباً تا اینجا به تمام رسید. یاد گرفتیم چگونه پروفایل خود را بهینه کنیم. استوری و لایو و هر آنچه مربوط به اینستاگرام را آموختیم.

برای آنکه کار شمارا راحت‌تر کنیم، قصد داریم ۳ نکته‌ی عملی را برای کمک به شما در  بازیابی اینستاگرام بگوییم.

۱٫ هنگامی که مخاطبین شما فعال هستند پست بگذارید

برای پیدا کردن این که بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام چه موقع است، در سال ۲۰۱۹ شرکت های آماری تحقیقاتی را انجام دادند. آنها ۱۲ میلیون پست را در بازه های مختلف در سراسر جهان از جساب های مختلف را تجزیه و تحلیل کردند. در عکسی که در زیر میبینید روزها و ساعت های پر بازدید با استاندارد کامل برای شما نمایش داده شده است که میتوانید از آن استفاده کنید.

الگوریتم های اینستاگرام هر روز در حال بروز رسانی هستند. از این رو باید ما نیز همواره خود را برای تطبیق دادن با آن آماده کنیم. به همین دلیل باید کاری کنیم که پست های ما در بازه های اولیه به اکثریت نمایش داده شود. این اهمیت اهمیت بهترین زمان پست گذاشتن را نمایش می دهد.

۲٫ به فالوور های خود جواب دهید

آیا می‌دانید ۸۰ درصد نظرات و دایرکت های مشتریان در کل دنیا بی‌جواب مانده است؟

این رقم بسیار زیاد است. اما توجه داشته باشید که ۸۸ درصد مصرف‌کنندگان خرید کمتری از شرکت یا فروشگاهی می‌کنند که به کامنت ها جواب نمی‌دهد. ۳۰ درصد مردم نیز در صورت عدم پاسخ به سراغ رقبا خواهند رفت. اگر شرکت دیجی کالا و ایرانسل را در اینستاگرام مشاهده کنید، متوجه این خواهید شد که به تمام کامنت ها و دایرکت ها پاسخ خواهند داد.

ما میدانیم که پاسخ دادن به تمام نظرات دشوار است. اما باید یک تا حد امکان به تمام آنها پاسخ دهید.

۳٫ پست های خود را برنامه ریزی کنید

بهترین راه این است که هر جمعه پست‌های اینستاگرام خود را برای هفته‌ی جدید آماده کنید. کپشن آن را بنویسید و هشتگ های هر پست را نیز معین کنید. سپس هنگامی‌که به روز موردنظر برای آپلود هرکدام رسیدید، آن را منتشر کنید. با این کار هم در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید و هم این‌که می‌دانید در فلان روز چه پستی را قرار دهید.

در پایان بازاریابی در اینستاگرام

با پیشرفت همه‌روزه اینستاگرام به‌عنوان یک بستر برای مارکتینگ، ایجاد استراتژی مؤثر برای فعالیت در این شبکه‌های اجتماعی برای همه‌ی کسب‌وکارها مهم است. این هم به معنای هدف داشتن و درک درست رفتارهای خودتان در آن است.

کسب و کارها همواره می‌توانند فالوور های زیادی داشته باشند یا آنکه به درآمدهای خوبی برسند. اما لازمه‌ی آن تلاش درست و کمی صبر است.

اگر واقعاً به دنبال آن هستید که درآمد خود را افزایش دهید، اینستاگرام بهترین جا برای آن است.

به‌راحتی می‌توانید یک برند برای خود بسازید و حتی بدون آنکه استرس چیزی را داشته باشید، محصولات خود را بفروشید. روش‌های مختلف درآمدزایی نیز در آن وجود دارد که از هرکدام می‌توانید با توجه به علاقه‌ی خود استفاده کنید.

 

نوشتهٔ پیشین
افزایش فروش در اینستاگرام در ۷ مرحله
نوشتهٔ بعدی
چگونه در ۳۰ روز فالوور جمع کنیم

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کاوه کیان
  21/02/16 04:15

  فقط کامنت گذاشتم و بگم که بهترین مقاله بازاریابی اینستاگرام که خوندم. واقعا خدا خیرتون بده و جواب همه‌ی سوالاتم رو گرفتم ممنون‌واقعا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .

فهرست